Elektryczny czy tradycyjny – jaki czajnik wybrać?

Image

Czajnik to jeden z tych elementów, których nie może zabraknąć w kuchni. Służy do gotowania wody, a dzięki swoim kształtom ułatwia jej nalewanie. W sprzedaży dostępne są zarówno czajniki tradycyjne, które należy postawić na kuchence gazowej lub indukcyjnej, jak również te elektryczne, z których pomocą w kilka chwil można zagotować wodę na kawę lub herbatę. Jaki czajnik wybrać do swojego mieszkania?

Czajniki tradycyjne

Zazwyczaj tworzone są ze stali nierdzewnej, co gwarantuje ich trwałość. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić, czy można używać ich na wszystkich rodzajach kuchenek, ponieważ płyty indukcyjne oraz ceramiczne potrzebują specjalnych naczyń. Zagotowanie wody z ich pomocą trwa nieco dłużej. Na rynku znajdują się także czajniki emaliowane (dostępne m.in. w sklepie z akcesoriami do domu), które szczególnie pasować będą wielbicielom tradycyjnych stylów. Naczynia emaliowane są ponadto wyjątkowo estetyczne i co najważniejsze – odporne na różne uszkodzenia. Ostatnim rodzajem czajników tradycyjnych są te żeliwne. Wszystkie modele można zakupić w różnych pojemnościach, dlatego bez problemu można dopasować je do liczby osób korzystających z naczynia.

Czajniki elektryczne

Ten rodzaj naczynia może mieć wbudowaną grzałkę spiralną – pracuje wtedy niezwykle cicho, ale jest ona umieszczona w takim miejscu, że osadza się na niej kamień, co niestety niekorzystnie wpływa na stan wody. Innym rodzajem grzałki jest ta płytowa – nie widać jej, ponieważ jest schowana, co sprawia, że nie pojawia się na niej osad. Skutkuje to jednak głośniejszą pracą urządzenia. Wśród czajników elektrycznych wyróżnia się te wyprodukowane z tworzywa sztucznego, szklane, ze stali nierdzewnej i ceramiczne. Mogą mieć one różną moc (mniejsze zazwyczaj ok. 650 W, z kolei większe nawet do 3000 W), a co więcej, niektóre wyposażone są w filtr antyosadowy, dzięki czemu nalewana woda oczyszczana jest z kamienia. Filtr może być węglowy, metalowy, plastikowy lub nylonowy – ten ostatni jest przeważnie najskuteczniejszy i najpopularniejszy. W przeciwieństwie do czajników tradycyjnych te elektryczne mogą mieć także szereg dodatkowych funkcji – podświetlany wskaźnik poziomu wody, programowanie godziny, zabezpieczenie przed włączeniem, gdy w urządzeniu nie ma wody czy regulację temperatury (w tradycyjnych modelach często występuje termometr).

Jaki czajnik wybrać?

Przy wyborze idealnego czajnika powinno kierować się kilkoma kryteriami. Ważna jest pojemność (im większa rodzina, tym lepiej postawić na większy czajnik), ale także materiał, z jakiego go wykonano. Tradycjonaliści z pewnością postawią na czajniki emaliowane, z kolei fanów trwałych rozwiązań zainteresują te ze stali nierdzewnej. Ostatnim czynnikiem, jaki warto wziąć pod uwagę, jest design. Na rynku znajdują się urządzenia w różnych wzorach oraz kolorach, a wybór odpowiedniego stylu zależy głównie od aranżacji wnętrza kuchni.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Yuiop

Energia elektryczna po nowym roku, jaka cena będzie?