KUL Stalowa Wola - lokalny świat nauki
Opublikowano: 26  PaĽdziernika  2018

Stalowa Wola należy do miast średnich. Nie oznacza to jednak, że nie ma dobrze działających ośrodków naukowych. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest tego przykładem.

KUL wpisał się już mocno w krajobraz Stalowej Woli. Mowa tu nie tylko o budynkach wkomponowanych w ulice i osiedla, ale o ludziach, którzy tworzą uczelnię z pasją. Ośrodek naukowy ma się czym pochwalić. Ostatnio kierunek inżynieria materiałowa uzyskał pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej, a to oznacza, że na stalowowolskich kierunkach technicznych prowadzone jest nauczanie na najwyższym poziomie. Warto podkreślić, że jest to obiektywna, specjalistyczna ocena pod kątem kadrowym, programowym i organizacyjnym. To naprawdę duży sukces. Po pierwsze potwierdza, że mimo iż studia prowadzone są od niedawna, poziom kształcenia jest wysoki i spełnia standardy ministerialne, po drugie otwiera drogę rozwoju dla tego kierunku studiów, m.in. dając możliwość utworzenia studiów magisterskich, a po trzecie, jest sukcesem Wydziału, dla którego pozytywna ocena PKA jest argumentem w planach strategicznych. Kolejna taka ocena będzie sporządzana dopiero za 5 lat.

Na ten stan rzeczy złożyła się praca zarówno kadry naukowej, jak i samych studentów, którzy na arenie ogólnopolskiej odnoszą spore sukcesy rozsławiając uczelnię. Warto tu też wspomnieć o wynikach jakie uzyskują kończący studia w Stalowej Woli. Tegoroczny absolwent prawa Maciej Tokarski na egzaminie na aplikację adwokacką (do egzaminu na Podkarpaciu przystąpiło 105 kandydatów, zdało 47) uzyskał czwarty wynik w województwie, plasując się bardzo wysoko również w rankingu ogólnopolskim.

- Ukończyłem Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Wydział Zamiejscowy Prawa i Nauk o Społeczeństwie w tym roku. Ale od samego początku studiowania wiedziałem, iż moim celem jest dostanie się na aplikację. Na studiach poznałem wiele dziedzin prawa, dzięki czemu mogłem jasno i zdecydowanie określić czy chcę pójść na aplikację sędziowską, prokuratorską, notarialną, adwokacką, radcowską czy komorniczą. Zdecydowałem o adwokackiej. Przygotowania do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką trwają tak naprawdę całe studia. Bywało, że miałem wątpliwości. Jednak egzamin jest jak najbardziej do zdania, czego życzę wszystkim studentom prawa KUL w Stalowej Woli- mówi Maciej Tokarski.

Choć stalowowolski Wydział należy do mniejszych ośrodków, jego studenci i absolwenci odnoszą duże sukcesy. Daje to motywację do pracy i zachęca absolwentów szkół średnich do podjęcia nauki właśnie tutaj, w Stalowej Woli.

Wart wspomnienia jest również fakt, że nakładem Wydawnictwa Hartigramma ukazała się monografia naukowa autorstwa studenta II roku prawa Kamila Rękasa pt.: „Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza” (322 stron). Publikacja jest efektem badań studenta nad prawem międzynarodowym, publicznym i porusza problematykę funkcjonowania sądu międzynarodowego oraz zasad prawa morza służących współpracy na arenie międzynarodowej. Autor książki dokonał oglądu prawnego obszarów poza granicami jurysdykcji państw, obszarów będących inherentną częścią terytorium państwowego, obszarów podlegających ograniczonej jurysdykcji lub suwerenności państw oraz statków morskich używanych w życiu międzynarodowym.

Obecnie szkoły wyższe przechodzą trudny okres borykając się z przeróżnymi problemami, dlatego sukcesy lokalnej uczelni cieszą szczególnie, a dokonania zarówno studentów, jak i absolwentów motywują kadrę naukowo- dydaktyczną i cały zespół pracowników do intensywnej pracy na rzecz lokalnej nauki i społeczeństwa dając gwarancję utrzymania wysokiego poziomu nauczania. Motywacją do podjęcia studiów są liczne stypendia (zarówno uczelniane, jak i miejskie) i udogodnienia dla młodych ludzi (akademiki, stołówka, prężnie działające koła naukowe, sportowe itp.). Jednym słowem warto wybrać sprawdzoną, nowoczesną uczelnię z tradycjami. 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~fizykkwantowy
KUL to dobre solidne ucielnisko kształcą wszystkich i od wszystkiego same docenty po politycznych czy afrykanistyce - podobno ciapaki w Londynie do kołysania makaronów w lokalach przyjmują wyłącznie po KUL-u coś niebywałego nawet tam do Zjednoczonego Królestwa dotarła renoma i sława te jakże prestiżowej uczelni...
Dodano: 6  Stycznia  2019  21:38:32
~kamil
Może Ktoś Pomoże
Ogłoszenia - Sprzęt AGD
Serce za Serce
Dodano: 6  Stycznia  2019  21:18:14
~kamil
Może Ktoś Pomoże
Ogłoszenia - Sprzęt AGD
Serce za Serce
Dodano: 6  Stycznia  2019  21:18:09
~Liljana
Dobrze działający? Hahaha! Przecież się zwija, bo taki marny poziom reprezentuje. Studia? Na studiach są ECTSy, ćwiczenia, warsztaty, a nie guzik warte wykłady, które nie spełniają podstawowych wymogów! Producent bezrobotnych, którzy mając mgr przed nazwiskiem nie ogarniają pracy w sklepie...
Dodano: 28  PaĽdziernika  2018  17:23:51
~Student
KUL to pośmiewisko wśród studentów, innych uczelni w Lublinie. Nie wierzycie to wybierzecie się tam i popytajcie, na uczelniach.
Dodano: 27  PaĽdziernika  2018  20:04:03
~Moro
Prawo na Kulu zostało wygaszone bo Lublin tak sobie życzył. LUBLIN dla Kulu w Stalowej Woli to matka tej uczelni. Liczba studentów jest coraz mniejsza i Lublin nie pozwoli takiej Stalowej zabierać sobie studentów.
Dodano: 27  PaĽdziernika  2018  20:00:44
~Moro
Prawo na Kulu zostało wygaszone bo Lublin tak sobie życzył. LUBLIN dla Kulu w Stalowej Woli to matka tej uczelni. Liczba studentów jest coraz mniejsza i Lublin nie pozwoli takiej Stalowej zabierać sobie studentów.
Dodano: 27  PaĽdziernika  2018  20:00:39
~Moro
Prawo na Kulu zostało wygaszone bo Lublin tak sobie życzył. LUBLIN dla Kulu w Stalowej Woli to matka tej uczelni. Liczba studentów jest coraz mniejsza i Lublin nie pozwoli takiej Stalowej zabierać sobie studentów.
Dodano: 27  PaĽdziernika  2018  20:00:33
~123
Inżynieria materiałowa na KUL.

Przecież to śmieszne.
Dodano: 26  PaĽdziernika  2018  03:36:46
~Majki
Niepoczeba nam tu wkształciuchuw, Hej STAL
Dodano: 26  PaĽdziernika  2018  00:13:14
@jazda
Najważniejsze, że "wreście coś się dzieje w mieście" i sprzedają tańsze piwo na festynach, prawda?

Ilu ludzi wyprowadza się co roku ze Stalowej Woli z braku perspektyw na przyszłość?
Dodano: 25  PaĽdziernika  2018  18:23:38
~WIKI
Jeżeli chodzi o poziom studiów w stw, to jest tylko prawo godnie prowadzone.Reszta kierunkow to niepotrzebne zapychacze czasu i miejsc
Dodano: 25  PaĽdziernika  2018  13:05:23
Tak świetnie sobie radzą, że zamknięto nabór na prawo...
Dodano: 25  PaĽdziernika  2018  12:18:45
~wykladowca
KUL jest wciąż uczelnią rozwijającą sie. Nasi absolwenci prawa b. dobrze sobie radzą, co widać po wynikach na aplikację
Dodano: 25  PaĽdziernika  2018  10:58:37
~Agata
Gratulacje dla wszystkich co zdali na aplikacje prawnicze!
Dodano: 25  PaĽdziernika  2018  10:47:56
~WHO
"Autor książki dokonał oglądu prawnego obszarów poza granicami jurysdykcji państw, obszarów będących inherentną częścią terytorium państwowego, obszarów podlegających ograniczonej jurysdykcji lub suwerenności państw oraz statków morskich używanych w życiu międzynarodowym"


... hehe już widzę z jakim zaciekawieniem połyka te słowa proletaryat
Dodano: 25  PaĽdziernika  2018  10:08:49
~potato2000
przestańcie promować to badziewie. Ludzie z tej uczelni są pośmiewiskiem w Lublinie. Zlikwidować to dziadostwo a budynek przeznaczyć na inny cel.
Dodano: 25  PaĽdziernika  2018  09:52:34
~Leon
Szkoda tylko, że zdecydowano zamknąć PRAWO :( gdzie rok temu wprowadzono limity i idzie wyż, odbiło by się to liczbie studentów na plus na pewno !!!
Dodano: 25  PaĽdziernika  2018  09:11:20
~DPD
KUL w Stalowej Woli to najlepsza uczelnia w Polsce.
Dodano: 25  PaĽdziernika  2018  08:18:41
~Studentkul
A może by tak przywrócić te kierunki, które nie zostaly otwarte w tym roku... Np Pedadogika!!!
Dodano: 25  PaĽdziernika  2018  07:40:17
Wali mnie to. Ten chciał na siłę że Stalowej zrobić miasto studenckie. Z płaczu kupił najdroższe ławki w Polsce 😃🙂
Dodano: 25  PaĽdziernika  2018  04:48:13
~Molnyj
Gratuluję studentom Kul. Są super
Dodano: 25  PaĽdziernika  2018  04:36:26
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe